Svätý Otec František, Krakov 30. júl 2016

SLOVO MLADÝM

 

Ježiš hľadí na naše srdce, na tvoje srdce, na moje srdce. S týmto Ježišovým pohľadom môžete aj vy pomáhať vzrastu nového ľudstva bez toho, aby ste čakali, že vás pochvália, ale usilujúc sa o dobro preň samotné, spokojní s uchovaním si čistého srdca a v pokojnom zápase za čestnosť a spravodlivosť. Nezastavujte sa na povrchu vecí a nedôverujte svetským „liturgiám“ vonkajšieho zdania, mejkapu duše na vytvorenie lepšieho zdania. Naopak, dobre nastavte stabilné spojenie srdca, ktoré vidí a neúnavne vysiela dobro. A tú radosť, ktorú ste zadarmo prijali od Boha, prosím vás, zadarmo ju dávajte (porov. Mt 10, 8), pretože toľkí na ňu čakajú! A čakajú ju od vás.

 

Ježiš v evanjeliu hovorí Zachejovi slová, ktoré sa zdajú byť povedané práve pre nás dnes: „Poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome“. Poď rýchlo dolu, lebo dnes musím pobudnúť s tebou. Otvor mi dvere svojho srdca. Ježiš ti adresuje rovnaké pozvanie: „Dnes musím zostať v tvojom dome“. Pán nechce zostať iba v tomto peknom meste alebo v milých spomienkach, ale túži prísť do tvojho domu, prebývať v tvojom každodennom živote: v štúdiu a prvých rokoch v zamestnaní, v priateľstvách a citoch, v plánoch a snoch. Ako je mu milé, keď mu v modlitbe toto všetko prinášame! Ako dúfa, že medzi všetkými kontaktmi a mejlmi (četmi) každého dňa bude na prvom mieste zlatá niť modlitby!

 

Miroslav Bujdoš CSsR, redemptorista

Máme k dispozícii len jedno srdce. Čo to znamená? Ak si vo svojom svedomí vieš ospravedlniť priemernosť v škole, to isté svedomie ti schváli priemernosť v modlitbe. A budeš pýtať: „Čo robím zle, že som nesústredený?“ Ak si ospravedlníš arogantný vzťah k otcovi, to isté svedomie ti schváli aroganciu aj voči mame. Ak zatlačíš výčitky pri nečistých predstavách pri obrázkoch na internete, tvoje svedomie bude chladné, keď objímeš skutočné dievča. Budeš sa pýtať: „Čo robím zle, že mojej priateľke to nestačí?“ Nemáme jedno srdce do školy a iné na modlitbu. Iné pre súkromie a iné pre verejnosť. Nastavíme ho na šedý priemer a chlad alebo na maximum a teplo?

 

Sr. Ester Andrea Mikitová SNPM

Pred nejakým časom sa mi ozvala moja dobrá známa, s ktorou som sa dlho nevidela, a chcela sa stretnúť. Veľmi ma to potešilo. Iste to poznáte aj vy. Stretnutia sú každodennou súčasťou nášho života. Na niektoré sa tešíme a na niektoré ani nie. Podobnú situáciu zažil aj Zachej. Samotný Ježiš sa pozýva do jeho domu. Vyslovuje naliehavú túžbu byť so Zachejom, stretnúť sa s ním v jeho dome. Rovnako Ježiš práve dnes túži po stretnutí s tebou, po tvojom srdci, s tým, kto si, s tým, čo prežívaš, poznajúc situáciu, v ktorej sa práve nachádzaš. Ak sa dnes Ježiš pozval k tebe, neodmietni toto pozvanie, lebo prišla spása do tvojho domu.

Zobraziť zdroj článku

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+